Co je stárnutí a proč k němu dochází? Lze zpomalit proces stárnutí lidského organizmu a existuje „elixír mládí“? Snižuje se kvalita života s přibývajícím věkem, nebo je možné žít plnohodnotný život i ve stáří? Jaké choroby se mohou objevit ve vyšším věku? Jaký má cíl a čím se zabývá anti-aging medicína? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají stárnutí naleznete v uvedených příspěvcích.
Většina z nás touží po co nejdelším zdravém životě. Stárnutí je však spojeno se zvýšenou četností řady chorob. Osmdesátiletý člověk má 40krát větší šanci, že dostane rakovinu, a 600krát, že Alzheimerovu chorobu. Je stárnutí rizikový faktor těchto chorob? Není stárnutí také jedna komplexní choroba?
Stárnutí je daní za život, nad to v prostředí bohatém na kyslík. V průběhu látkové výměny totiž vznikají vysoce aktivní chemické sloučeniny. Těm se říká oxidativní radikály. Vědci mluví o oxidativním stresu a stárnutí má být důsledkem náhodného efektu kyslíkových radikálů na součásti buněk.
Kdy začíná lidský mozek stárnout? Jak jeho stárnutí probíhá? Je také rovnoměrné? Nebo běží ve skocích?
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.