Zdroje věnované rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě schizofrenie. Dozvíte se také, které základní typy schizofrenie se v současné psychiatrii rozeznávají a jak se žije lidem, kteří se léči s tímto závažným duševním onemocněním.
Když dříve někdo onemocněl schizofrenií, zpravidla skončil v ústavní péči. Dnes ale existují alternativy, například chráněné bydlení. Jenomže mnoho lidí s touto nemocí na něj nemá peníze. A stát jim nepřiznává příspěvek na péči.
V povědomí většiny lidí je schizofrenie spojena s rozdvojením osobnosti. Ve skutečnosti se však jedná o rozštěpení různých psychických funkcí, především myšlení a emocí. Průběh nemoci je velmi individuální, což demonstrují dva protagonisté tohoto filmu. Oba nám dají nahlédnout do světa svých bohatých, ale i nebezpečných halucinací a bludů.
Schizofrenie je čistě lidské onemocnění. Postihuje jednoho člověka ze sta. Všude na Zemi a pravděpodobně i ve všech dobách. Schizofrenie je záludná a nesmírně proměnlivá. Lidé onemocní v nejplodnějším období svého života mezi dvacítkou a čtyřicítkou. Onemocnění je může vyřadit ze života.
Unikátní video vytvořené ve spolupráci s Psychiatrickou klinikou 1. LF UK a VFN Praha ukazuje jednotlivé typy schizofrenie, její příznaky, ale také možnosti léčby.
Stížnost na zdravotní pojišťovnu podala Jarmila Fialová, jejíž syn trpí vážnou psychickou poruchou - paranoidní schizofrenií. Ačkoli je nemocný v podstatě od narození, pojišťovna mu před třemi lety začala strhávat peníze z invalidního důchodu. Jak se k celému případu postavil ombudsman?
Duševní poruchy jsou u nás druhou nejčastější příčinou pro přiznání invalidity. Duševně nemocní lidé velmi strádají a trpí. Ztrácejí schopnost sebekontroly, schopnost orientovat se v životě, zažívají zmar. Jak žijí tito lidé a jejich blízcí, kteří jim s nelehkým osudem pomáhají.
Dokument Vladimíra Fanty je zaměřený na jednu z opomíjených "minorit" v této zemi - na duševně nemocné pacienty trpící schizofrenií a na jejich rodiny.
Desítky tisíc lidí, kterých se dotkla, a více než deset tisíc hospitalizovaných. Takový "účet" má v současném Česku otevřený schizofrenie. Jen třetina pacientů se přitom ze závažné choroby vyléčí. Většina musí celý život užívat léky. Nevole pacientů k léčbě mívá závažné důsledky.