Co je první pomoc, jaké jsou její zásady a kde je možné se s nimi seznámit? Kdy je člověk ze zákona povinen poskytnout první pomoc? Jak postupovat při volání záchranné zdravotnické služby? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, najdete v uvedených zdrojích.
První pomoc může být rozhodujícím faktorem přežití člověka ve vážných nehodách. Věděli byste si v takových situacích rady? A jak ji zvládá Berger Grillsky?
Cévní mozková příhoda, infarkt myokardu, diabetes a plicní embolie - to jsou nejčastější příčiny ohrožení života u seniorů, a správně aplikovaná pomoc je mnohdy rozhodující. Důležité je rozpoznat první příznaky těchto onemocnění, zachovat chladnou hlavu a reagovat co nejlépe.
Dostali jste se do situace, ve které byl někdo ve vašem okolí zasažen elektrickým proudem a nevíte, co přesně máte dělat? Nebo nechcete být takovou nepříjemnou událostí zaskočeni, ale naopak připraveni? Přečtěte si následující krátký kurz, jak přesně poskytnout první pomoc osobě, které byla zasažena elektrickým proudem. Kurz vás provede základními pravidly, jak se v takové situaci chovat a co přesně dělat.
Pasáž ukazuje, jak se má správně poskytnout první pomoc zraněnému, který je v bezvědomí, nedýchá, je bez tepu nebo krvácí. Dále je zde vysvětleno, co je to krev, funkce srdce, jak probíhá darování krve a proč je darování krve důležité.
Mít domácí zvíře, mazlíčka, je nejen radost, ale i zodpovědnost. Co dělat v případech, kdy dojde k úrazu? Jak psovi, kočce poskytnout první pomoc a jaké „léky“ mít vždy v domácí lékárničce pro čtyřnožce?
Pokud dosáhnou projevy intoxikace alkoholem neúnosné meze, nemá smysl déle váhat a je nejlepší zavolat rychlou záchrannou službu, která přesně ví, jak pacientovi pomoci. Může mu dát kapačku s glukózou, zajistit důležité životní funkce a v krajním případě připojit postiženého na dialýzu.
Jak jsou vyškoleni policisté k poskytování první pomoci. Školení ze zásad poskytování první pomoci v různém rozsahu policisté absolvují v průběhu služebního poměru jednak v rámci vzdělávacích aktivit (respektive profesního vzdělávání) a jednak v rámci služební přípravy.
Záchranáři jsou pomyslnými neviditelnými anděly. Pomáhají v nejdůležitějších chvílích, ale pak už se před dotyčnou osobou nikdy neobjeví. Jak probíhá práce záchranáře a co je při záchraně člověka nejdůležitější? A kdy je první pomoc přímo nezbytná?
Nikdy nevíte, kdy se v roli motoristy stanete svědkem dopravní nehody. Podle zákona je svědek povinen poskytnout první pomoc. Proto je nutné znát a prakticky ovládat alespoň její základy. Pamatujte, že neposkytnutí první pomoci v nouzi je trestným činem s postihem až dvou let odnětí svobody.
První pomoc je definována jako soubor opatření a úkonů, které slouží k omezení následků úrazu či nemoci do doby poskytnutí odborné pomoci. Jinými slovy se jedná o okamžitou pomoc poskytnutou člověku před jeho kontaktem s profesionální péčí.
V organizování první pomoci na pracovišti panují stále nejasnosti. Přestože zmínka o první pomoci se nachází ve více předpisech, pro BOZP je nejvýznamnější § 102 odst. 6 zákoníku práce, který je však velice všeobecný, a § 2 vyhl. č. 79/2013 Sb., podle kterého je hlavním aktérem v této záležitosti poskytovatel pracovnělékařských služeb.
Uvědomme si důležitost správného poskytnutí první pomoci a opakujme si čas od času její hlavní zásady. Můžeme tak zachránit život nejen našim blízkým, ale třeba i my sami jednou budeme potřebovat někoho, kdo se vyzná.
Uvědomme si důležitost správného poskytnutí první pomoci a opakujme si čas od času její hlavní zásady. Můžeme tak zachránit život nejen našim blízkým, ale třeba i my sami jednou budeme potřebovat někoho, kdo se vyzná.
Stavy dechové tísně se vyznačují náhlým začátkem a rychlou progresí. Život postiženého ohrožují otokem či zúžením dýchacích cest s možností dušení. Vyžadují neodkladnou odbornou pomoc!
Je potřeba z pacientova okolí odstranit předměty, o které by se mohl poranit. Vhodné je uvolnit oděv kolem krku a podložit hlavu něčím měkkým a uložit pacienta do stabilizované polohy.
Kniha je určena každému, kdo chce získat znalosti a dovednosti v poskytování první pomoci. Je psána srozumitelně a přehledně, první pomoc není pojímána jako složitý děj, ale jako sled řady po sobě jdoucích logických kroků.
Často zmiňovaným stavem u diabetiků bývá hypoglykémie - nízká hladina cukru v krvi. Víte, jak poskytnout první pomoc v tomto případě a vyvarovat se nejčastějších chyb?
Křečové stavy neznamenají pouze epilepsii. Mohou být přítomny u mnoha úrazových i neúrazových stavů. Vždy, když je člověk v bezvědomí a má křeče, zavolejte záchrannou službu, nebraňte průběhu záchvatu a snažte se ochránit postiženého před dalším úrazem.
Brožura pro širokou veřejnost poskytuje formou otázek a odpovědí pokyny pro první pomoc. Obsahuje též popis pomůcek pro laickou první pomoc, vybavení lékárničky apod.
Při poskytování první pomoci jsou nejdůležitější tři životně důležité funkce – vědomí, dýchání a srdeční činnost. A než začneme poskytovat první pomoc, musíme zjistit, zda je některá z nich porušená.
Když se stane nějaký náhlý zdravotní problém vám nebo někomu ve vašem okolí, je velmi důležité zachovat klid. Pokud bude zapotřebí volat záchranku, musíte zdravotníkům co nejpřesněji popsat situaci.
Jak nejlépe pomoci, stanete-li se účastníkem dopravní nehody. Jak zachránit tonoucího, jak zastavit masivní krvácení, jak si poradit se spáleninou nebo jak zacházet s člověkem v bezvědomí.
Standardy první pomoci vydal Český červený kříž v roce 2002 jako závaznou metodickou pomůcku pro výuku první pomoci laiků na území ČR po schválení Ministerstvem zdravotnictví ČR, Ministerstvem obrany ČR, Ministerstvem vnitra ČR, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvem dopravy a spojů ČR.Revidované vydání z roku 2012 odráží rozvoj vědeckého poznání v oblasti předlékařské první pomoci.
Centrum péče o děti a rodinu, z.s.; Bezpečné dětství – u vody bez nehody (projekt); Český červený kříž (organizace).
Datum vydání / aktualizace: 2018
Informační brožura pro širokou veřejnost, zejména rodiny s dětmi. Upozorňuje na rizika a zásady bezpečného chování při rekreaci u vodních ploch. Obsahuje též informace o první pomoci při tonutí.
Lidé mohou mít teoretickou zkušenost z autoškoly, případně jiných kurzů první pomoci. Často se ale obávají, jak by se zachovali, kdyby u nějaké nehody byli. Dá se nějak psychicky připravit?
Jen pražská záchranná služba má ročně na 120 tisíc výjezdů. Od podezření na infarkt, zdánlivé banality až po vážné úrazy a okamžiky, kdy jde doslova o život. V takových situacích rozhoduje rychlá první pomoc.
Video představující úplný základ první pomoci, který by měl umět každý z nás - zhodnocení stavu vědomí, přivolání záchranky na čísle 155 a vyšetření dýchání.
Každý z nás může zachránit život anebo naopak pomoc potřebovat. Třeba když na ulici někdo zkolabuje a je v bezvědomí. Víte, co byste udělali? Znáte zásady první pomoci?
První pomoc „laiků“, tj. kolemjdoucích, příbuzných apod. je častokrát nedílnou součástí záchrany lidského života. První minuty po úrazu nebo kolapsu organismu jsou klíčové.
První pomoc je soubor opatření, sloužících k omezení následků náhlého onemocnění nebo úrazu do doby poskytnutí odborné pomoci. Největší význam má u kritických poruch zdraví – takových, které ohrožují některou ze základních životních funkcí. Postupy sloužící k náhradě životních funkcí (oběhu a dýchání) se nazývají resuscitace.
První pomoc je soubor jednoduchých a účelných opatření, jejichž základním cílem je záchrana života nebo zdraví u lidí postižených úrazem či náhlou poruchou zdraví. Všichni bychom měli být schopni poskytnout raněnému základní první pomoc a dodržet základní principy poskytování první pomoci.