Zdroje věnované příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě nemocí štítné žlázy. Nedostatek jódu v potravě, zvýšená či snížená činnost štítné žlázy, její poruchy v těhotenství a také život po odstranění štítné žlázy jsou témata, která naleznete v uvedených příspěvcích.
Často se říká, že tloustnutí souvisí s problémem štítné žlázy. To je podle předsedy České endokrinologické společnosti Krška rozšířený mýtus – tloustne se z nadbytku energetického příjmu. Nicméně připouští, že pokud je snížená funkce štítné žlázy, tak je metabolismus úsporný a jsou tendence přibírat. Někdy ale není jednoduché nemoc rozpoznat – zpočátku jde o nespecifické příznaky, třeba únava má desítky různých příčin.
Příběh nás zavede do Nemocnice sv. Zdislavy ve Velkém Meziříčí-Mostištích. Přestože je takříkajíc schována v lesích Českomoravské Vysočiny, lidé z okolí, ale i z nepříliš vzdáleného Brna, si sem brzy našli cestu. Poskytují zde totiž špičkovou lékařskou péči v mnoha medicínských oborech.
Poruchami funkce štítné žlázy trpí až 15 procent žen. Hrdinka příběhu nazvaného Běh na dlouhé trati líčí, jak ji zákeřné onemocnění postupně vyřazovalo ze života.
Choroby štítné žlázy postihují ve většině vyspělých zemích asi 5 % obyvatel a vyskytují se častěji u žen než u mužů. Většinou ve středním a vyšším věku.
Onemocnění štítné žlázy je po cukrovce nejběžnější poruchou žláz s vnitřní sekrecí. Na štítnou žlázu se léčí desítky milionů lidí - obvykle jde o sníženou funkci nebo zvýšenou funkci. Počáteční příznaky tohoto onemocnění se snadno přehlédnou anebo je pacient mylně považuje za projevy stárnutí nebo stavy úzkosti.
Informační publikace o jódu a štítné žláze, jaké jsou zdravotní následky nedostatku jódu a jak zajistit jeho dostatečný příjem. Obsahem jsou i tabulky s obsahem jódu v potravinách.
Nemoci štítné žlázy a možnosti jejich léčby. Na otázky odpovídají dva odborníci na slovo vzatí - přednosta kliniky ORL ostravské fakultní nemocnice Pavel Komínek a ostravský endokrinolog Vladimír Nováček.
Jen nepatrná část obézních pacientů má takovou hormonální poruchu, která vede k velkým přírůstkům na hmotnosti, prakticky se jedná o těžké poruchy funkce štítné žlázy.
Nemoci štítné žlázy jsou velice časté. Nejčastěji se lékaři setkávají s její sníženou funkcí. Jak to souvisí s nedostatkem jódu? Na otázky odpovídala Eliška Potluková z VFN na Karlově náměstí v Praze.
Ženy s nemocnou štítnou žlázou by v těhotenství neměly podceňovat léčbu. Mají zvýšené riziko, že jejich dítě bude mít vývojovou poruchu učení nebo pozornosti. Vyplývá to z unikátního výzkumu havlíčkobrodské nemocnice.
Každá sedmá těhotná žena na Havlíčkobrodsku trpí zánětem štítné žlázy. Vyplývá to z velkého výzkumu, který provádějí lékaři tamní nemocnice. Zánět patří do skupiny autoimunitních nemocí, které si tělo způsobuje samo.
Onemocnění štítné žlázy může být velmi nebezpečné. Přitom se dá poměrně snadno odhalit, jak tato žláza na krku funguje. Jak se dají poruchy štítné žlázy zjistit?
Které poruchy štítné žlázy vedou k chirurgickému řešení? Jak často je operací porušen hlasivkový nerv? Na tyto a řadu dalších posluchačských dotazů odpovídá MUDr. Vladan Hrabě, primář Otorhinolaryngologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.
U kterých případů je operace štítné žlázy nutná, jak se provádí a k jakým komplikacím při ní může dojít? Hrozí, že kvůli ní přijdete o hlas? Máte se obávat ztloustnutí? Na tyto a další otázky odpovídá MUDr. Vladan Hrabě, primář ORL kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.
Neléčené hormonální poruchy mohou poškodit plod a bývají také častou příčinou potratů. Ženy ale často ani netuší, že nějaké problémy se štítnou žlázou mají. Porucha totiž nemusí mít vůbec žádné příznaky.
Poruchy štítné žlázy jsou nemocí Čechů, i tak se o nich píše. Endokrinologové pacienty hledají, léčí těhotné ženy, nebo ty ženy, které těhotenství plánují. Ve většině případů se jedná o nemoc právě žen.
Štítná žláza produkuje hormony zodpovědné za náš růst a vývoj, za celkový metabolismus a za naše hospodaření s vápníkem, proto je pro nás důležitá od okamžiku narození až do konce života.
Nejen o štítné žláze, ale také o osteopenii, anémii a nechutenství ve stáří byla poradna zdravé výživy. Dotazy posluchačů byly opravdu pestré, poslechněte si záznam pořadu.
Štítná žláza je v našem těle velmi důležitá. Produkuje hormony, které potřebuje každá buňka, aby se dobře vyvíjela. Když je štítnou žlázou takových hormonů „vyrobeno“ hodně není to dobře. Neprospívá nám ale ani když je hormonů málo.
Štítná žláza trápí řadu z nás a mnohdy to i chvíli trvá, než se lékař dopátrá příčiny některých problémů. Existuje nějaká prevence? A je potíž se štítnou žlázou dědičnou záležitostí?
Tématem jsou poruchy štítné žlázy v přechodu nebo v těhotenství. A dozvíte se také proč onemocnění postihuje především ženy, jaké jsou příznaky a následky. Musí se vždy řešit léčba chirurgickou cestou?
Může za vaše kila navíc štítná žláza? Nejspíš ne! Souvislost je nepřímá - porucha štítné žlázy totiž způsobuje únavu a unavení lidé své stavy často řeší luxováním ledničky a pojídáním sladkého.
Problémy štítné žlázy totiž mohou mít negativní vliv na vývoj plodu a přinést i komplikace při porodu. Lékaři proto usilují o zavedení plošného vyšetřování žen v prvním trimestru a připravují pilotní projekt pro osm tisíc pacientek. V současnosti více než polovina těhotných vyšetření funkce štítné žlázy nepodstupuje.
Těhotenství má výrazný dopad na funkci štítné žlázy. V těhotenství nastávají změny hormonálních hladin včetně hormonů štítné žlázy. Nezbytným prvkem při tvorbě tyreoidálních hormonů je jód, a jeho potřeba se v těhotenství zvyšuje nejméně o 50 %.
Pacientů s chorobou štítné žlázy v populaci přibývá. A řada z nich o svých potížích ani neví. Lékaři odhadují, že v Česku její špatnou funkcí trpí pět procent obyvatel - tedy asi půl milionu lidí. Některé studie už ale hovoří o dvojnásobku nemocných. A to přesto, že Češi netrpí nedostatkem jódu, jako tomu bylo v sedmdesátých letech minulého století. Jaké zdravotní komplikace může porucha štítné žlázy člověku přivodit?
Muži si při slavnostních příležitostech uvazují motýlky na krk, zamilovaným ženám létají motýli v břiše. Svého motýla máme ale denně při sobě všichni. Je jím štítná žláza.
Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, je umístěna před hrtanem a tvoří ji 2 laloky spojené můstkem. Lékaři vyšetřují štítnou žlázou buď preventivně při celkových prohlídkách, nebo u pacientů, u kterých je podezření na onemocnění štítné žlázy. Hlavní funkcí štítné žlázy je tvorba hormonů tyroxinu a trijodtyroninu. Tyto hormony významně ovlivňují metabolismus člověka.
Mnoho žen ve středním věku si myslí, že jejich tloustnutí zapříčiňuje špatná funkce štítné žlázy. Podle doktorky Ivany Plášilové je tato souvislost velmi malá.
Na světě trpí 200 milionů lidí některou z poruch štítné žlázy. To ovlivňuje jejich tělesný stav a kvalitu života, ale polovina z nich o svém onemocnění vůbec neví. Neléčená nemoc štítnice může končit i smrtí.
MUDr. Zdeňka Límanová se endokrinologii věnuje celoživotně. Štítná žláza má významný vliv na schopnost otěhotnět, na průběh těhotenství, porodu i psychický vývoj dítěte. Patricie Strouhalová se ptá, jak se poruchy štítné žlázy diagnostikují a čím se dá zmírnit vliv onemocnění na dítě.
Pohlídat si štítnou žlázu v těhotenství je velmi důležité. Ne ani tak pro matku, jako pro její dítě. Správná hladina hormonů štítné žlázy ovlivňuje inteligenci a růst dětí.