Co je vlastně nehet a z čeho se skládá? Jak vypadají zdravé nehty a může jejich vzhled prozradit náš zdravotní stav? Jaké choroby mohou postihnout nehty a kde v případě potíží hledat odbornou pomoc? Je lakování nehtů zdraví škodlivé? Jak by se měla správně provádět manikůra a pedikůra? Odpovědi na otázky a další informace, které se týkají nehtů, naleznete v uvedených příspěvcích.
Státní ústav pro kontrolu léčiv zpřístupňuje jedinečnou databázi klinických studií povolených v České republice. Klinické studie (klinická hodnocení) slouží k prokázání bezpečnosti, účinnosti nebo jakosti nových léků.
Změny nehtových plotének mohou být projevem jednak celkových onemocnění, jako je porucha imunity, cukrovka nebo cévní a neurologické choroby, mohou být ale také projevem kožních nemocí nejčastěji houbové infekce, ekzému a lupénky.
Svědící, zarudlá, občas odlupující se pokožka nebo tlusté zažloutlé bolavé nehty. Takové příznaky má na svědomí útok mikroskopických hub (kvasinek a plísní). Jde o infekční onemocnění nazývané mykóza, které pacienta trápí zpravidla delší dobu a opakovaně. A toto je základ, že kterého vyplývá několik skutečností:
Pro řadu žen je lak na nehty součástí každodenního života, v poslední době ho začínají používat i někteří muži. Jen málokdo ale tuší, z čeho přesně se takový lak vyrábí a jak je jeho příprava komplikovaná. Víte třeba, že základní surovina je mnohdy stejná jako pro výrobu střelného prachu?
Manikúra je péče nejen o nehty, ale o ruku až po loket. Už v dávných dobách si dámy upravovaly ruce, a tím přitahovaly pozornost svého okolí. Teď v zimním období bychom si měli dopřát zahřívající a vyživující zábaly na ruce.
Stejně jako u jiných potíží i tady platí, že se plísně nezbavíte přes noc. A to i přesto, že to některé reklamy na prostředky proti plísním slibují. Důležitá je hygiena a důslednost.
Pythium oligandrum – tedy chytrá houba – byla objevena už ve 30. letech minulého století ve Spojených Státech. Postupem času vyšlo najevo, že je to predátor, který napadá jiné plísně.
Už mnoho dermatologických ordinací nabízí léčbu nehtových plísní pomocí laseru. Při ošetření tímto způsobem jsou plísňová vlákna zasahována a ničena velmi silným a přesně zaměřeným paprskem světla. Zákrok se provádí po místním znecitlivění pokožky prstů a opakuje se alespoň 4krát.
Mykóza, lidově plíseň, nehtů tvoří až polovinu všech nehtových chorob. Této nepříjemné nákazy se člověk jen obtížně zbavuje. Léčba obvykle bývá dlouhodobá a nezřídka se stává, že lékaři musí pacientovi předepsat i léky užívané vnitřně.
Medicinální (suchá či přístrojová) pedikúra je moderní komfortní způsob péče o nehty a kůži na nohou, při kterém není nutné nohy předem namáčet, ani používat skalpel a žiletky. Ošetření se provádí nasucho broušením frézkami ve vysokých otáčkách.
Přibývá lidí, které trápí zarostlé nehty na nohou, včetně dětí! Může za to špatné stříhání nehtů, nevhodná obuv a dokonce i obezita. Co děláme špatně? Dozvěděli jsme se od zdravotní sestry Martiny Tománkové, která se specializuje na medicinální pedikúru.