K čemu slouží mamografie a kde se provádí? Jak probíhá vyšetření prsů na mamografu? Jedná se o spolehlivé a bezpečné vyšetření? Co je mamografický screening a z jakého důvodu je důležitý včasný záchyt rakoviny prsu? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, naleznete v uvedených zdrojích.
Česká republika je pokrytá 70 screeningovými centry s kvalitními přístroji i radiology, kteří odečítají snímky. A ukazují to i výsledky – od počátku screeningového programu došlo k výraznému poklesu úmrtnosti.
Mamografický screening znamená pravidelné preventivní vyšetřování žen bez jakýchkoli příznaků onemocnění s cílem zachytit rozvíjející se zhoubný nádor prsu v co nejčasnějším stadiu. Princip fungování mamografického screeningu vychází z předpokladu, že onemocnění zachycené v časné fázi je snáze léčitelné a vede k vyšší kvalitě a vyšší délce života pacientek.
Rakovina prsu je vůbec nejčastější zhoubné nádorové onemocnění u českých žen. Jeho výskyt stále stoupá, a proto byl od roku 2002 zaveden program tzv. screeningu pro včasné vyhledávání nádorů prsu. Základem programu je mamografické vyšetření za pomoci rentgenového přístroje. Mezi ženami se ale šíří informace o možných rizicích vyšetření nebo dokonce o jeho údajné zbytečnosti.
Základní indikací pro vyšetření mamografem je mamografický screening, to jest vyhledávání karcinomu prsu, což je u nás nejčastější zhoubné onemocnění u žen.
Národní screeningové centrum, které je součástí ÚZIS ČR, a Aliance žen s rakovinou prsu připravilo video, jež vyvrací nejčastější mýty o mamografii, které se šíří po sociálních sítích.
Mamologické vyšetření, mamografický screening a ultrazvukové vyšetření. Hostem pořadu je MUDr. Ivana Hrnčířová z Mamodiagnostického centra v Pardubicích
Hostem Dvojky byla primářka Radiodiagnostického oddělení Thomayerovy nemocnice Jana Votrubová. Tématem poradny bylo mamografické vyšetření a prevence rakoviny prsu.