Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě lymfedému. Kde se nejčastěji vyskytuje a která onemocnění může doprovázet lymfatický otok či jaké mohou být jeho komplikace? Jaký význam má při uvedených potížích lymfodrenáž, rehabilitace nebo tejpování? Odpovědi na tyto otázky naleznete v uvedených příspěvcích.
Lymfedém je velmi častou komplikací onkologických onemocnění. Na jeho vzniku se podílí změna v odtoku mízní tekutiny (lymfy), která byla způsobena operačním výkonem, změnami po radiační léčbě nádorem samotným. Nejvíce jsou touto komplikací postiženy pacientky s nádorem prsu.
Lymfatický otok může být velmi nepříjemným důsledkem operace prsu pro nádorové onemocnění. Při této operaci jsou odstraňovány části lymfatických uzlin a tím je lymfatický systém v těle pacienta narušen, přerušen a rozpojen. Lymfa - míza - pak vytéká a rozlévá se v okolních tkáních.
Mízní otok může postihnout kohokoli a kdykoli. Nemoc pacienta trápí jak fyzicky, tak i psychicky. Přesto je i v dnešní době často chybně diagnostikován, léčí se příliš pozdě, nebo se neléčí vůbec.
Pokud vám otékají končetiny nebo jiné části těla, příčinou může být lymfedém – tedy selhání mízního (lymfatického systému). Jde o závažné, chronicky probíhající onemocnění, které je léčitelné, ale zatím nevyléčitelné.
Brožura informuje pacienty o kompresivní léčbě, jež se využívá při léčbě onemocnění žilního, lymfatického původu, k prevenci trombózy po operacích a jako součást léčby po traumatech končetin.
Co je to lymfedém a jak se léčí? Odpovídají primářka kožního oddělení Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně Marie Selrová a pacientka, která lymfedém prodělala, Jaroslava Langová z Bílovce.
Lymfatický systém tvoří lymfatické cévy a lymfatické uzliny. Uzliny mají funkci filtru a vznikají v nich protilátky – uzlina nesmí být zvětšená, fixovaná ani bolestivá.
Otoky kazí estetický dojem, mohou být bolestivé a být známkou vážného onemocnění. Lékaři jim odborně říkají lymfedémy a varují před jejich podceňováním. Jaké jsou jejich příznaky a co lze dělat v rámci prevence?
Podívejte se na možnost aplikace tejpů na často oteklé části těla po operaci rakoviny prsu. Nejčastěji se otok vyskytuje v oblasti lopatky, prsního svalu anebo horní končetiny. Ve videu je vysvětlen princip aplikace tejpů a názorné ukázky jeho použití na jednotlivé partie.
Mízní, neboli lymfatický systém je jeden z cévních systémů, který se podílí na přepravě nadbytečné tekutiny a transportu odpadových složek z tělesných tkání a buněk. Tento systém se tedy zabývá mimo jiné i potenciálně škodlivými složkami v těle. Úzce spolupracuje s krví, hlavně s lymfocyty (bílé krvinky), které jsou nezbytné pro ochranu těla před onemocněním.