Co je hysterektomie a při kterých onemocněních se k ní přistupuje? Jak se odstranění dělohy provádí a s čím je třeba počítat těsně po operaci? Jaké změny v životě ženy přináší tento operační výkon? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se vztahují k danému tématu, naleznete v uvedených zdrojích.
Státní ústav pro kontrolu léčiv zpřístupňuje jedinečnou databázi klinických studií povolených v České republice. Klinické studie (klinická hodnocení) slouží k prokázání bezpečnosti, účinnosti nebo jakosti nových léků.
Jinými slovy operativní odstranění dělohy. Hysterektomie je jedním z nejčastějších gynekologických zákroků. V České republice tuto operaci ročně podstoupí kolem 20 000 žen v každém věku a trend je vzrůstající.
Odstranění dělohy může být prováděno při různých rakovinných onemocněních, předstupních rakoviny dělohy, resp. děložního čípku, jakož i nezhoubných onemocnění dělohy.
Odstranění dělohy se nejčastěji provádí mezi čtyřicítkou a padesátkou věku ženy. Často za to mohou myomy, což jsou nezhoubné děložní nádory, které ženám způsobují bolest a silnou menstruaci. Celou situaci komplikuje ženám ještě období přechodu.