Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě hypertenze, zdravotním rizikům, ke kterým vede vysoký krevní tlak a měření krevního tlaku v domácím prostředí.
Mnozí z nás trpí vysokým krevním tlakem, jiným naopak tlak dost kolísá. A lidem, kteří mají za normálních okolností tlak v mezích normálu, se při návštěvě lékaře zvyšuje. Říká se tomu syndrom bílého pláště.
Vysoký krevní tlak v Česku trápí zhruba 40 procent dospělých, u mužů je výskyt ještě častější. Nemoc se ale až do prvního infarktu nebo mrtvice vůbec nemusí projevit, zhruba třetina pacientů o ní proto ani neví. V poslední době lékaři testují účinnější kombinace léků, v některých případech pak může pomoct zákrok v oblasti ledvin.
Lékaři pražské Nemocnice Na Homolce a brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny zdokonalili nejmodernější metodu léčby vysokého krevního tlaku. Dosud těžkým pacientům zaváděli do těla sondu a katetr a ultrazvukem spálili nervová vlákna v tepně u ledvin, která tlak ovlivňují. Nově ale provádí zákrok bez vpichu jen přes kůži. Metoda je vhodná pro ty, u nichž se hypertenzi dlouhodobě nedaří snížit pomocí medikamentů.
Kardiologové z pražské Nemocnice na Homolce otestovali novou a výrazně šetrnější metodu, jak snížit vysoký tlak. Stačí jim k tomu jeden katetr zavedený do tepny a speciální ultrazvuk, který působí přímo přes kůži. Ve spolupráci s týmem amerických specialistů se tak snaží pomoct pacientům, kterým se jejich velké potíže nedaří zkrotit ani plnými hrstmi léků. Kardiologové ale chtějí jít ještě dál a v budoucnu zákrok udělat úplně bez katetru, tedy bez zásahu do lidského těla. A třeba jen v ambulanci, místo na operačním sále.
Vysoký krevní tlak mají asi tři miliony Čechů. Proč se mu říká i mezi lékaři tichý zabiják? S vrozenou srdeční vadou se narodí asi procento dětí. Jakou mají šanci na normální život? Na Královských Vinohradech řeší specifickou vadu srdce pomocí zavedení tak zvaného MitraClipu, jaké má léčba výsledky?
Vysoký krevní tlak - Metoda renální denervace - Kardiolog Zdeněk Stárek
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.