Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě epilepsie. Dozvíte se, jakou podobu má epileptický záchvat, co jej může vyvolat a jak pomoci osobě, u které došlo k záchvatu.
Epilepsie nejsou čáry, prokletí, není to ani duševní porucha. Věděl to už Hippokrates, který ji popsal jako onemocnění mozku. Přesto dodnes existuje řada mýtů.
Epilepsie je onemocnění, které se vzhledem k více druhům této nemoci projevuje různými typy záchvatů - např. nevnímáním, brněním, třesem, křečemi, bezvědomím aj.
Epilepsie je jedním z nejčastějších neurologických onemocnění a projevit se může v jakémkoliv věku. Jaké jsou příčiny vzniku epileptických záchvatů a co je vlastně spouští?
Epileptický záchvat může dostat každý z nás a to kdykoliv v průběhu života. Lidé si většinou myslí, že epileptický záchvat znamená záchvat bezvědomí s křečemi. Není to tak docela pravda, protože to je jen jeden typ. Epileptických záchvatů je mnoho druhů.
Která vyšetření se provádějí v rámci diagnostiky epilepsie? Co když epileptik zapomene vzít lék? Může epileptik řídit automobil? Může jíst čokoládu? Co bývá vnějším spouštěčem záchvatu?
Epilepsie u dětí není nic výjimečného. Podle neurologa Pavla Kršky jde o jedno z nejčastějších léčitelných dětských onemocnění. "Dětský věk je pro vznik epilepsie charakteristický," shrnul ve vysílání Hosta Radiožurnálu.
Může mít na epilepsii negativní vliv obojek proti klíšťatům? Je to možné, odpovídá v poradně veterinář Ladislav Kuncl a věnuje se i dalším tématům. Chronické rýmě, žlučníkové dietě, tukovým boulím u psa, ale i kočičím porodům. Moderuje Vladimír Šťovíček.
Epilepsie je chronické neurologické onemocnění, které se projevuje opakovanými záchvatovými stavy. Host: MUDr. Zdeněk Vojtěch, Neurologické oddělení, Nemocnice Na Homolce.
Jak se toto onemocnění projevuje, existuje nějaká prevence a jaké jsou možnosti léčby? O tom promluví MUDr. Alexandr Vávra, Helena Zemanová z České abilympijské asociace a klient Jan Radosta, účastník projektu Epilepsie - 13. komnata.
Vedoucí lékařka Centra pro epileptologii a epileptochirurgii Thomayerovy nemocnice MUDr. Jana Zárubová navštívila Tandem. S Janem Rosákem probrali například, jestli je epilepsie velkým problémem a jestli ji lze předcházet.
Tématem pořadu Lékárna byla tentokrát epilepsie. Jak toto onemocnění vzniká? Může za to genetika? Jak se projevuje a jak ji léčíme? Hostem byla lékařka Jana Slonková z neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě.
Jaké druhy záchvatů epilepsie mohou člověka postihnout a jaká je první pomoc? O tom hovoří MUDr. Gisela Rytířová z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.
Záchvat epilepsie (padoucnice, svaté nemoci) vypadá děsivě. Nemocný sebou na zemi nekontrolovatelně zmítá (nebo je v bezvědomí), vydává zvuky... O první pomoci pak koluje plno mýtů.
Epilepsii má sedmdesát až osmdesát tisíc Čechů. Jde o nemoc, se kterou si současná medicína stále neumí úplně poradit. Budoucnoust léčby představí Přemysl Jiruška z Lékařské fakultry Univerzity Karlovy.
První zmínky o epilepsii pocházejí už z doby dva tisíce let před naším letopočtem. Jde o chronické onemocnění mozku, při kterém mají pacienti epileptické záchvaty.