Co je výpočetní tomografie (CT) a jak probíhá? Kdy se k tomuto vyšetření přistupuje a jakou vyžaduje přípravu ze strany pacienta? Jaký je princip pozitronové emisní tomografie a ve kterém oboru se nejvíce využívá? Jaká příprava tomuto vyšetření předchází? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají uvedených vyšetřovacích zobrazovacích metod, naleznete v těchto zdrojích.
CT je označení pro speciální rentgenové vyšetření – výpočetní tomografii (anglicky computed tomography, často používaný termín počítačová tomografie není správný). Tomografie znamená vyšetření ve vrstvách.
Pozitronová emisní tomografie je lékařské vyšetření z oboru nukleární medicíny, které se v klinické medicíně používá teprve od devadesátých let minulého století.
Pomocí SPECT lze zobrazit funkci orgánu nebo metabolickou aktivitu určité oblasti v těle (například v neurologii mohou lékaři přesně lokalizovat místa v mozku, které jsou méně prokrveny apod.).
Pozitronová emisní tomografie je moderní zobrazovací metoda, při níž se pacientovi podává do žil mírně radioaktivní látka a kamera následně snímá záření vznikající při přeměně atomů této látky. Vyšetření se využívá zejména pro přesnou diagnostiku nádorových onemocnění a pomáhá tak určit rozsah choroby a tím i nejvhodnější variantu léčby.
Principem výpočetní tomografie je pořízení rentgenových snímků pacienta z mnoha různých úhlů a jejich následné počítačové zpracování do trojrozměrného obrazu.
Vyšetření výpočetní tomografií je moderní zobrazovací metoda, která využívá prozáření lidského těla Rentgenovými paprsky k vytvoření obrazů lidského těla.