Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti hlavy a kdy je třeba vyhledat odbornou pomoc? Proč vzniká migréna a jaké jsou její projevy? Co je aura a kdy se objevuje? Odpovědi na tyto otázky a další informace k danému tématu naleznete v uvedených zdrojích.
Migréna je chronické onemocnění charakteristické opakovanými středně těžkými až silnými bolestmi hlavy často doprovázenými řadou příznaků souvisejících s autonomní nervovou soustavou.
S migrénou se v Česku podle zdravotnických studií potýká asi milion lidí. Řada lidí ale bolest hlavy a další příznaky spojené s migrénou podceňuje a řeší je pouze analgetiky. Ta mohou jejich stav ještě zhoršit.
Státní ústav pro kontrolu léčiv zpřístupňuje jedinečnou databázi klinických studií povolených v České republice. Klinické studie (klinická hodnocení) slouží k prokázání bezpečnosti, účinnosti nebo jakosti nových léků.
Migréna se od běžné bolesti hlavy liší hned v několika ohledech, její výskyt je častější mezi ženami. V jakých případech je nutné při bolestech hlavy navštívit lékaře?
Migrénu zná z vlastní zkušenosti šest procent mužů a dvacet procent žen. Její první projevy se mohou vyskytnout v kterémkoliv věku. Záchvaty začínají zpravidla již v dětství nebo v období puberty.
Migrénou trpí v České republice přibližně tři čtvrtě miliónu lidí. Velkou většinu tvoří ženy. Každý z migreniků má své typické vyvolávací momenty a minimálně u 40% žen to bývá hormonální cyklus. Přestože prostá migréna neohrožuje život postiženého, dokáže mu komplikovat život v práci i v soukromí.
Tuto bolest zná téměř každý člověk. Přitom patří k největším medicínským záhadám. Dokonce ani není jasné, je li klasická bolest hlavy projevem jediné nemoci, nebo jejich celé řady.
Dle Světové zdravotnické organizace dokonce až polovina dospělé populace pociťovala za poslední rok obtíže spojené s bolestmi hlavy a zároveň se více než 30 procent dospělých ve věku 18 až 65 let v témže období potýkalo s migrénou. Tou trpí v Česku přibližně každý desátý člověk, přesto více než 40 procent pacientů nemá diagnózu potvrzenou lékařem.
Až jedna pětina české populace trpí podle lékařů migrénou. Tímto chronickým onemocněním trpí víc ženy než muži a u mnohých bývá geneticky dědičné. Někdy si ale lidé za urputné bolesti hlavy můžou sami.
Migrénou trpí každý desátý člověk na světě. Je to závažné neurologické onemocnění, které zůstává často podceňované a nepochopené. Migréna totiž není pouhé bolení hlavy.
Migrénou trpí v České republice přibližně každý desátý člověk. Přesto více než 40 procent pacientů nemá diagnózu potvrzenou lékařem. Samoléčba ale může více uškodit než pomoct. Příkladem je nadužívání analgetik, tedy volně dostupných léků na bolest.
Není bolest hlavy jako „bolest hlavy“. Migréna, to je intenzivní a stále narůstající bolest, která člověka dokáže naprosto paralyzovat. Moderní léčebné postupy naštěstí dokážou extrémně nepříjemné projevy nemoci, často spojené i s přecitlivělostí na světlo nebo hluk, potlačit.
Praktické rady pro pacienty trpící migrénou (a pro jejich rodinné příslušníky a spolupracovníky). Informace o příčinách, průběhu, prevenci, výzkumech a možnostech léčby.
Doktorka Eva Medová je špičková česká neuroložka. Migrény a bolesti hlavy jsou jejím koníčkem. Sama totiž od třinácti let na migrény trpěla. Kromě toho se věnuje i roztroušené skleróze.
Migréna není obyčejná bolest hlavy. Je to specifická nemoc, která má řadu příznaků a řadu způsobů léčby. Neuroložka Eva Medová z FN Královské Vinohrady varuje před domácí samoléčbou.
Bolest hlavy přepadla nečekaně snad každého z nás. Někdy je to následek bujarých oslav nebo nedostatku spánku, bolest ale může signalizovat i mnohem závažnější příčinu. Jaké bolesti hlavy nás mohou zasáhnout a kdy je nezbytné vyhledat?
Jaké jsou druhy bolesti hlavy? Může za bolest hlavy i naše postava, málo pohybu nebo jídelníček? Jak bojovat proti bolestem hlavy? Souvisí to i s pitím? Jsou obéznější náchylnější k bolestem hlavy? Jsou nějaké potraviny, které způsobí bolesti hlavy?
Migréna se projevuje nejenom bolestí hlavy, ale vyloučí člověka z jakéhokoli dění, donutí jej ulehnout, odsunout se do ústraní a přečkat dobu, než příznaky odezní.
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.