Co je biopsie a v jakém případě ji lékař požaduje? Jaké typy biopsie se provádějí? Jak probíhají některé druhy biopsie a jaké zdravotní komplikace mohou v některých případech nastat? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, naleznete v uvedených zdrojích.
O biopsii ledviny hovoří prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA, FASN a Doc. MUDr. Romana Ryšavá, CSc. z Kliniky nefrologie 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Biopsie prostaty je vyšetřovací metoda, kterou se získává tkáň prostaty k histologickému vyšetření . To má význam zejména při diagnostice zhoubného nádoru prostaty, který se v současné době dostává ve světových statistikách na druhé místo v příčinách úmrtí mužů na nádorová onemocnění.
Biopsie prostaty je vyšetřovací metoda, kterou se získává tkáň prostaty k histologickému vyšetření. To má význam zejména při diagnostice zhoubného nádoru prostaty, který se v současné době dostává ve světových statistikách na druhé místo v příčinách úmrtí mužů na nádorová onemocnění.
Jedná se o odběr vzorku podezřelé tkáně jehlou z prsu k histopatologickému vyšetření. Díky biopsii dnes zásadním způsobem ubylo zbytečných operací prsu pro nezhoubné změny. Proto by se měla provádět vždy před operací, aby se lékař mohl rozhodnout pro nejvhodnější léčebný postup.
Přestože zobrazovací metody, jako jsou mamograf či ultrazvuk, mohou nalézt podezřelé oblasti v prsu, nedokážou zodpovědět otázku, zdali se skutečně jedná o maligní nádor.
Státní ústav pro kontrolu léčiv zpřístupňuje jedinečnou databázi klinických studií povolených v České republice. Klinické studie (klinická hodnocení) slouží k prokázání bezpečnosti, účinnosti nebo jakosti nových léků.
Jaterní biopsie je odběr minimálního množství jaterní tkáně k mikroskopickému vyšetření. Tento odběr se provádí pomocí speciální jehly, buď necíleně z pravého jaterního laloku, nebo cíleně pod kontrolou ultrazvukem.
Biopsie jater (odebrání vzorku tkáně k histologicko-mikroskopickému vyšetření) je jednou z nepřesnějších a nejdůležitějších vyšetřovacích metod v hepatologii. Má přísná indikační kritéria, ale také nenahraditelné výsledky.
Text podává informace k výkonu, který se nazývá perkutánní biopsie pod kontrolou zobrazovacích metod. Popisuje, jak se výkon provádí a jaká jsou jeho možná rizika. Nemá nahrazovat rozhovor s Vaším lékařem, ale slouží jako východisko pro tuto diskusi.
Podstatou renální biopsie je odběr vzorku z ledvinné tkáně (formou vpichu), který se dále speciálním způsobem zpracovává a následně vyšetřuje pod mikroskopem.