MeSH Descriptor
Source: MeSH 2021 deskriptory
Main Heading
estrogeny
English Heading
Estrogens
See
Estrogen [T359153]
Estrogenic Compounds [T540532]
Estrogenic Agents [T540533]
Estrogen Effect [T787973]
Estrogen Effects [T787974]
Estrogenic Effect [T790118]
Estrogenic Effects [T790119]
Estrogen Receptor Agonists [T849008]
Related Descriptors
Preferred Concept
Mesh Scope Translators Note
Ženské pohlavní hormony, tvoří se především ve vaječnících, dále v kůře nadledvin, v tukové tkáni a v placentě. Patří k steroidním hormonům, mají 18 uhlíků (C18 steroidy), vznikají z androgenů působením aromatázy (A kruh ve steroidním cyklu má aromatický charakter). Hlavním přirozeným e. je estradiol (E2 – číslo označuje počet OH skupin), dalšími jsou estron (E1, převažuje po menopauze) a estriol (E3, převažuje v těhotenství). Estradiol je také ze všech tří nejúčinnější. V pubertě jsou e. zodpovědné za růst pohlavních orgánů (dělohy, pochvy) a vývoj druhotných pohlavních znaků (typické rozložení tuku, vývoj prsů, ženský typ ochlupení, vlasová hranice). Hladina e. u dospělé ženy kolísá s menstruačním cyklem, vrcholu dosahuje těsně před ovulací (kdy je jejich zdrojem hlavně dominantní folikul), menšího vrcholu pak uprostřed luteální fáze (ze žlutého tělíska). Během cyklu vedou k růstu endometria a jeho přípravě na nidaci oplodněného vajíčka, cervikální hlen kolem ovulace řídne (umožňuje průchod spermií). Z celkových účinků vedou e. k zadržení vody a sodíku, zvyšují obsah bílkovin a snižují množství cholesterolu v krvi (čímž se vysvětluje nižší výskyt a pozdější vznik aterosklerózy u žen), podporují tvorbu kostní hmoty (srov. osteoporóza), zvyšují libido a ovlivňují psychiku. Účinek e. zprostředkují estrogenní receptory. V lékové formě (např. Premarin) se podávají po přechodu (srov. ERT, HRT), syntetické e. (zejm. ethinylestradiol) jsou rovněž součástí kontraceptiv. Jejich působení je naopak nežádoucí např. u rakoviny prsu nebo dělohy, jejíž růst mohou podporovat. V takových případech se podávají léky, které jejich tvorbu tlumí (antiestrogeny). (cit. Velký lékařský slovník online, 2017 http://lekarske.slovniky.cz)
Scope Note
Compounds that interact with ESTROGEN RECEPTORS in target tissues to bring about the effects similar to those of ESTRADIOL. Estrogens stimulate the female reproductive organs, and the development of secondary female SEX CHARACTERISTICS. Estrogenic chemicals include natural, synthetic, steroidal, or non-steroidal compounds.
Other Concepts
Annotation
/defic: consider also HYPOGONADISM & other GONADAL DISORDERS; /antag = ESTROGEN ANTAGONISTS or specifics; note entry term ESTROGEN EFFECT: use only for the estrogenic effect of a chemical substance
History note
1963; /therapeutic use was ESTROGENS, THERAPEUTIC 1965
Public Note
1963; /therapeutic use was ESTROGENS, THERAPEUTIC 1965
Record number
D004967
Persistent link
MeSH Tree


Browse Medical Subject Headings
top  Help


Display format