MeSH Descriptor
Source: MeSH 2021 deskriptory
Main Heading
bronchiální astma
English Heading
Asthma
See
asthma bronchiale
astma
astma bronchiale
astma bronchiální
průduškové astma
See
Asthma, Bronchial [T003742]
Bronchial Asthma [T003743]
Related Descriptors
Preferred Concept
Mesh Scope Translators Note
Chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest s výraznou hyperreaktivitou průdušek vedoucí k opakovaným epizodám pískotů a záchvatům exspirační dušnosti vznikající na podkladě variabilního a reverzibilního zúžení bronchů (bronchospasmu). K němu vede edém, spasmus, nadprodukce hlenu a později zejm. remodelace. Podkladem je chronický „eozinofilní\ zánět průdušek, který zvyšuje reaktivitu dýchacích cest na četné zevní podněty (infekce, emoce, fyzickou námahu, chladný vzduch aj.) a působí jejich remodelaci. (cit. Velký lékařský slovník online, 2017 http://lekarske.slovniky.cz/)"
Scope Note
A form of bronchial disorder with three distinct components: airway hyper-responsiveness (RESPIRATORY HYPERSENSITIVITY), airway INFLAMMATION, and intermittent AIRWAY OBSTRUCTION. It is characterized by spasmodic contraction of airway smooth muscle, WHEEZING, and dyspnea (DYSPNEA, PAROXYSMAL).
Annotation
note specifics; ASTHMA, CARDIAC see DYSPNEA, PAROXYSMAL is also available; in historical literature consider indexing "phthisic" here; "phthisis" probably goes under TUBERCULOSIS, PULMONARY
Record number
D001249
Persistent link
MeSH Tree


MeSH Tree


MeSH Tree


MeSH Tree


Browse Medical Subject Headings
top  Help


Display format