MeSH Descriptor
Source: MeSH 2021 deskriptory
Main Heading
cholecystitida
English Heading
Cholecystitis
See
zánět žlučníku
žlučník - zánět
hnisavý zánět žlučníku
See
Empyema, Gallbladder [T008028]
Empyema, Gall Bladder [T008029]
Gallbladder Inflammation [T528952]
Related Descriptors
Preferred Concept
Mesh Scope Translators Note
Zánět žlučníku. Obv. vzniká při současné cholecystolitiáze (kalkulózní ch.). Ch. bez přítomnosti kaménků (akalkulózní ch.) je vzácnější, vzniká spíše v souvislosti s celkovými chorobami (poruchy výživy, šok, operační výkony aj.) a mívá těžší průběh. Postihuje např. pacienty na jednotkách intenzivní péče. Větš. se prezentuje jako sepse neznámého původu, postižení nemívají bolest v pravém podžebří. Na ultrazvuku lze často pozorovat ztluštění a projasnění stěny žlučníku. Ch. může být akutní s výraznými bolestmi v pravém podžebří, teplotou a třesavkou, nebo chronická, jejíž příznaky se pohybují od poměrně malých obtíží až k opakovaným záchvatům podobným zánětu akutnímu exacerbace. V akutním stavu je nutné vyloučit příjem potravy, podávají se antibiotika a led na břicho; po odeznění může být provedena cholecystektomie. (cit. Velký lékařský slovník online, 2013 http://lekarske.slovniky.cz/ )
Scope Note
Inflammation of the GALLBLADDER; generally caused by impairment of BILE flow, GALLSTONES in the BILIARY TRACT, infections, or other diseases.
Other Concepts
Annotation
note specifics; entry term EMPYEMA, GALLBLADDER: restrict to gallbladder; "biliary empyema": unless of gallbladder, index under EMPYEMA (IM) + BILIARY TRACT DISEASES (IM) or specific biliary precoord
Record number
D002764
Persistent link
MeSH Tree


Browse Medical Subject Headings
top  Help


Display format